سود پرک کلران و حریق گسترده در ایالت جورجیا که از کارخانه آن شروع شد

هیدروکسید سدیم یک پایه قوی محبوب است که در صنعت استفاده می شود. هیدروکسید سدیم برای ساخت نمک های سدیم و مواد شوینده، تنظیم pH و در سنتز آلی استفاده می شود.

در مقادیر زیاد، بیشتر به عنوان یک محلول آبی استفاده می شود، زیرا محلول ها ارزان تر و آسان تر هستند. هیدروکسید سدیم در بسیاری از مناطقی که برای افزایش قلیایی مخلوط یا خنثی کردن اسیدها مطلوب است استفاده می شود.

به عنوان مثال، در صنعت نفت، از سود پرک کلران به عنوان یک افزودنی برای گل های حفاری برای افزایش قلیاییت در سیستم های گل بنتونیت، افزایش ویسکوزیته گل و خنثی کردن گازهای اسیدی (مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن) که ممکن است رخ دهد استفاده می شود. در سازند زمین شناسی در حین حفاری.

کاربرد دیگر تست اسپری نمک است که در آن pH باید تنظیم شود. هیدروکسید سدیم همراه با اسید کلریدریک برای متعادل کردن pH استفاده می شود. نمک حاصل، NaCl، عامل خورنده ای است که در تست استاندارد پاشش نمک با pH خنثی استفاده می شود.

نفت خام بی کیفیت را می توان با هیدروکسید سدیم تصفیه کرد تا ناخالصی های حاوی گوگرد را در فرآیندی به نام شستشوی سوزاننده حذف کند.

 

همانطور که در بالا توضیح داده شد، هیدروکسید سدیم با اسیدهای ضعیف مانند سولفید هیدروژن و مرکاپتان ها واکنش می دهد تا نمک های سدیم غیرفرار تشکیل دهد که می توان آنها را حذف کرد.

زباله های حاصل سمی هستند و دفع آنها دشوار است، به همین دلیل است که این فرآیند در بسیاری از کشورها ممنوع است. سایر کاربردهای رایج هیدروکسید سدیم عبارتند از: از آن برای تهیه صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

هیدروکسید سدیم برای صابون سخت و هیدروکسید پتاسیم برای صابون مایع استفاده می شود. هیدروکسید سدیم بیشتر از هیدروکسید پتاسیم استفاده می شود زیرا ارزان تر است و به مقدار کمتری نیاز دارد.

به این دلیل استفاده می شود که پاک کننده های تخلیه که حاوی هیدروکسید سدیم هستند، گریس و گریس را که می تواند لوله ها را مسدود کند به صابون تبدیل می کند که در آب حل می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.